Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie ma nic prostszego niż zrobienie zdjęcia czy nagranie filmu, przecież każdy telefon to potrafi. Jest to oczywiście prawda, jednak kwestia jakości takich zdjęć czy filmów pozostawia wiele do życzenia.

W naszej Szkole zajęcia z podstaw fotografii i filmu odbywają się w dobrze wyposażonej pracowni z dostępem do sprzętu pozwalającego realizować zadania na profesjonalnym poziomie. Uczniowie pracują na lustrzankach cyfrowych Canon (6D Mark II, 77D, 70D), którymi wykonują również realizacje filmowe. Mają do dyspozycji statywy fotograficzne oraz filmowe wyposażone w profesjonalne głowice olejowe. Pracują z użyciem slidera, stedicamu oraz gimbali. Mają do dyspozycji blendy, tła fotograficzne, lampy błyskowe i światła stałego.

Uczniowie poznają historię fotografii realizując ćwiczenia warsztatowe w oparciu o camerę obscurę. Dowiadują się, jak uzyskiwać maksymalnie wysoką jakość fotografii. Poznają nastawy i konfigurację aparatów / kamer. Realizują ćwiczenia z krótkim i długim czasem naświetlania, różnego rodzaju przysłonami oraz z użyciem obiektywów o różnej ogniskowej i charakterystyce. Poznają różne gatunki fotografii np.: portret modowy, portret sportowy, fotografia okazjonalna, fotografia architektury, fotografia produktu.

Młodzież realizuje również ćwiczenia związane z animacją oraz tworzy realizacje filmowe takie jak reklamy, pastisz czy krótkie utwory filmowe, poznaje zasady kompozycji zarówno w filmie, jak i w fotografii, realizuje ćwiczenia w kolorze oraz czarno-białe.

Oprócz zasobów pracowni podstaw fotografii i filmu uczniowie mają do dyspozycji pracownię komputerową projektowania graficznego, w której obrabiane są zrealizowane ćwiczenia.